Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 127 komentarzy

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

Jerzy Przystawa - – polski uczony, fizyk, profesor dr hab., specjalista kwantowej teorii ciała stałego, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim (były kierownik Zakładu Fizyki Fazy Skondensowanej i Teorii Wielu Ciał w Instytucie Fizyki Teoretycznej). By

Czego chcesz od nas Michale Falzmannie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

zapraszamy na wspólne zapalenie zniczy na grobie Michała Tadeusza Falzmanna w 21 rocznicę Jego śmierci, tj, 18 lipca.

 

Czego się spodziewałeś po nas, Michale Falzmannie, kiedy przedstawiłeś nam setki stron dokumentacji Twojego dochodzenia, które prowadziłeś z upoważnienia Najwyższej Izby Kontroli? Przecież to sam Prezydent Rzeczypospolitej prosił Cię, żebyś tą sprawą się zajął, a Twoje pełnomocnictwo podpisał sam Profesor Walerian Pańko, którego Sejm powołał na Prezesa NIK. Dlaczego przyszedłeś z tym do nas, biednych fizyków na marginesie życia politycznego?

 

Mając takie uprawnienia szedłeś, dzień po dniu, po korytarzach władzy, nikogo nie pomijając i nikogo nie oszczędzając. Stawiałeś kłopotliwe pytania premierom, ministrom, prezesom banków i innym wysokim urzędnikom. Z Twojej relacji i notatek służbowych, które codziennie składałeś Twoim przełożonym, wiemy, że wysocy dostojnicy i wysocy urzędnicy odpowiadali Ci wymijająco i starali się pozbyć Ciebie jak najprędzej. Sam wielki Leszek Balcerowicz wprost oświadczył, że na Twoje pytania odpowiadał nie będzie. Po Twoim wyjściu łapali za telefon i dzwonili do szefów NIK, kto tego wariata na nich napuścił. Według słów Twojego bezpośredniego przełożonego, dyrektora Anatola Lawiny, „ ilość skarg na M. T. Falzmanna przekraczała ludzkie wyobrażenie”.

 

Poszedłeś wtedy do tych nowych ludzi władzy, z którymi wiązaliśmy nadzieje, że to „nasi”, „ludzie z Solidarności”, że oni się przejmą, że wykorzystają swoje koneksje w kręgach władzy, że pomogą powstrzymać ten upływ krwi polskiej, ten rabunek państwa widoczny gołym okiem.

 

Ale i tu spotkał Cię zawód. Ci wszyscy „nasi ludzie” chowali się natychmiast za parasolem braku kompetencji, a po Twoim wyjściu pukali się w czoło. Dobrze zilustrował to w swoim filmie „Oszołom” reżyser Jerzy Zalewski. Ten nieoczekiwany zawód był bolesny, nie rozumiałeś, jak ludzie, z którymi przez tyle walczyłeś o godne życie, o nową, sprawiedliwą Polskę, mogą z taką obojętnością traktować rewelacje, które odkryłeś.

 

Próbowaliśmy szukać wsparcia u ludzi Kościoła. Nachodziliśmy biskupów i kardynałów. Zwracaliśmy się do wybitnych katolickich intelektualistów. Wszędzie to samo, chowali się brakiem kompetecji, albo tym, że „Kościół do polityki się nie wtrąca”, a rabunek państwa, to przecież polityka sensu stricto.

 

Wysłaliśmy Twoje dokumenty do wielkiego nauczyciela Polaków, do Redaktora Jezego Giedroyca w Paryżu. Równolegle przekazaliśmy dokumentację do zaufanych ludzi w Watykanie. I tu i tam jedyną odpowiedzią było milczenie.

 

W desperacji postanowiłeś, że trzeba poruszyć media, i te „nasze” i te „nie nasze”. Po wywiadzie, jaki przeprowadził ze mną 12 czerwca 1991 dziennikarz „Gazety Robotniczej” , Nemezis rozpostarła nad Tobą swoje skrzydła. Wywiad uznany został za wygodny pretekst do odsunięcia Cię od śledztwa , odebrania kontrolnych uprawnień i zawieszenia. Zegar Twojego przeznaczenia zaczął bić szybciej. Czy fakt, że 15 lipca Twoi zwierzchnicy uznali, że Twoje zawieszenie było bezprawne i przywrócili Cię do pełnienia Twoich obowiązków , przyspieszyło jego wskazówki? Faktem pozostaje, że w czwartek, 25 lipca, w asyście ulewnego deszczu, składaliśmy Twoje ciało do grobu na Powązkach.

 

Więc co nam chciałeś Twoją śmiercią powiedzieć, Michale? Do czego chciałeś nas zobowiązać? W tej deszczowej nawałnicy Mirek Dakowski powiedział, że dałeś nam podwójny Znak. Znak skierowany do polityków: „żeby nad upiorny nonsens polskich dni, nad przepychani personalne, przenieśli walkę o niezależność Polski w tym przede wszystkim finansową. A ci, którzy w powierzonej sobie dziedzinie czują się bezsilni i sfrustrowani, żeby mieli odwagę powiedzieć nam o tym otwarcie. I Znak do inteligencji: by otrząsnęła się z letargu i samouspokojenia, z poczucia, że „fachowcy o nas zadbają”, by wzięła sprawę przyszłości Polski w swoje ręce.” I dałeś nam wzór, jak to należy robić.

 

Minęło 21 lat, całe długie pokolenie. Twoje dzieci wyrosły, Twoje córki porodziły dzieci, rosną Twoje wnuki. Ale o sprawie, dla której oddałeś życie nie mamy nic dobrego do zakomunikowania. Na niewiele przydały się nasze artykuły, wykłady, książki, konferencje. Chociaż dzisiaj już nie pukają się w czoło na nasz widok, chociaż dzisiaj już się przyjęło uważać, że „FOZZ to matka polskich afer”, straty jakie nasz kraj poniósł nie zostały uczciwie rozliczone, winni rabunku nie zostali pociągnięci do odpowiedzialność. Pomijając parę przypadków, wszyscy za FOZZ odpowiedzialni mają się dobrze. Nadal pełnią wysokie państwowe stanowiska, zasiadają w wysokich radach, pobierają niegodziwe apanaże. Nawet Najwyższa Izba Kontroli nie była w stanie zorganizować żadnej uroczystości Twojej pracy poświęconej! Temat, czasem lękliwie pojawiający się w mediach, szybko znika z pola widzenia. Młode pokolenie, studenci naszych najlepszych uczelni, już niczego o Tobie nie wiedzą.

 

Dlaczego, dlaczego, dlaczego?

 

Może właściwe wyjaśnienie wskazał pewien młody fizyk z Ameryki w przedmowie do mojej książki. Przywołał on zasadę, jaką w „The Arts of the Beautiful” sformułował wielki filozof i historyk, Etienne Gilson: „każdy z nas odrzuca logikę swoich własnych wywodów, gdy tylko prowadzi go ona tam, dokąd nie chce iść”. I napisał, że „polska inteligencja była zdeterminowana zwalczać wszelką logikę, która podważałaby jej nadzieję na pomyślny dla niej rozwój wypadków” (K. Rapcewicz, „trans Atlantic”, 1998).

 

Michale, wygląda więc na to, że po 21 latach tego zaczadzenia nadziei na pomyślny rozwój wypadków nie udało się pozbyć. Wybitni profesorowie, bezpośrednio odpowiedzialni za mechanizm rabunkowy FOZZ, Leszek Balcerowicz, Dariusz Rosatti i inni, nadal są celebrytami z pierwszych stron gazet, nadal dyrygują polskimi finansami. Towarzyszą im, jako wzorowi akolici, Janusz Sawicki, Zbigniew Boniuk, Grzegorz Wójtowicz – lista jest długa. Uczeni ekonomiści od sprawy FOZZ odwracają głowę, a przyciśnięci do muru, kłamią.

 

Nie mamy się czym pochwalić, Michale. Może choć stać nas na wspomnienie i modlitwę?

 

Panie, odpuść nam, bo wyznajemy, że jesteśmy zwykłymi ludźmi,

Mężczyznami i kobietami, co zamykają drzwi i siadają przy ogniu;

Którym straszna jest łaska Boga, straszna samotna moc Boga, wymagana ofiara, żądane wyrzeczenia;

Którym straszniejsza sprawiedliwość Boga nad niesprawiedliwość człowieka;

Którzy pukania w okno, ognia pod strzechą, pięści w karczmie, utopienia w kanale

Boją się mniej niż miłości Boga.

Wyznajemy swą słabość, nasze błędy i winy; wyznajemy,

Że ciąży na nas grzech świata; że krew męczenników i męka świętych

Spada na nasze głowy.

Panie, zmiłuj się nad nami.

Chryste, zmiłuj się nad nami.

Panie , zmiłuj się nad nami.

Święty Tomaszu, módl się za nami.

 

(T.S. Eliot, „Zbrodnia w katedrze”,tł. Adam Pomorski)

 

P.S.Zapraszam wszystkich, którzy pamiętają, żeby przyszli w środę, 18 lipca, na godzinę 18-tą, zapalić wspólnie znicz na mogile Michała Tadeusza Falzmanna, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Najlepsze wejście od IV Bramy, kwatera 113 w V rzędzie. Będzie też możliwość wpisania się do Księgi Pamiątkowej.

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Jerzy Przystawa
  RIP

  A my nie zapomnimy.
 • @Jerzy Przystawa
  My pamiętamy.
  Mam nadzieję, że jeszcze za naszego życia Pan Michał powróci na pierwsze strony gazet.
 • Jak to dobrze, ze sa ludzie jak J. Przystawa, ktorzy o Michale pamietaja.
  Ilu bylo w Polsce od 89 roku prawych uczciwych ludzi, dla ktorych slowo Polska, miala duze znaczenie. Ilu z nich z tego powodu starcilo zycie, zeby katom, mordercom, komunistycznym oprawcom i lajdakom wlos z glowy nie spadl i zylo sie im dobrze w kazdym czasie.
  Wine za ten stan rzeczy ponosimy tylko my, ze na to pozwolilismy, a najlepszym przykladem jest zaplanowany mord smolenski i bezkarnosc winnych. Kiedy my sie wreszczie obudzimy i kiedy raz na zaszwe pozbedziemy komunistycznej holoty i rozowego salonu?
  Dziekuje za te pamiec, mieszkam zbyt daleko zeby byc obecna na cmentarzu, ale znicz pamieci zapale w swoim oknie i o modlitwie nie zapomne.
 • AUTOR
  Gratulacje dla autora.
  Mogę dać tylko 5 gwiazdek bo więcej się nie da.
  Okoliczności tragiczne lecz takich właśnie tekstów/wspomnień powinno być więcej a nie debilizmów o smoleńskich zamachach na pół strony tytułowej tych samych zabetonowanych fanatyków dzień w dzień.

  Dla autora raz jeszcze gratulacje i podziękowania za pamięć a samemu "bohaterowi" artykułu cześć i chwała.

  Oddał życie w imię Polski - w pełnym tego słowa znaczeniu, chociaż można byłoby uściślić iż i oddał życie i został zamordowany.
  Zamordowany bo tak zginął a oddał bo się tego spodziewał.

  To przykład prawdziwego patrioty a nie zakłamanego i farbowanego.

  Przy okazji można wspomnieć kilkoro ludzi którzy którzy dołączyli w zaświatach do Św. Pam. Michała przez tą samą sprawę:
  M. inn.:
  - Walerian Pańko
  - Janusz Zaporowski
  - kierowca Pańki
  - a nawet dwaj Milicjanci którzy pierwsi przybyli na miejsce wypadku Pańki
  - i zapewne wielu wielu innych

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
  I nie tylko tych którzy zginęli za tą sprawę.
  Pzdr.
 • Jerzy Przystawa
  Niech spoczywa w pokoju.
  Wielkie dzięki za przypomnienie rocznicy śmierci tego wielkiego Polaka.
  Świętych obcowanie oznacza, że On dalej walczy, aby dobro i prawda zwyciężyły.
  Pomodlę się z Jego intencji tutaj, bo za daleko, żeby dojechać.
  Cześć Jego pamięci.
 • @Mirosław Dakowski 19:53:27
  I to jest to co nas boli od stuleci. Dajemy się łatwo manewrować. Rzucono nam dofinansowania z UE wspomożone igrzyskami, Idol, jakieś coś tam...... żeby przykryć cel właściwej "krucjaty", tak w nawiązaniu do rocznicy grunwaldzkiej.
 • Michał Falzman oddał życie dla Polski — CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI
  *
  Michał Falzman oddał życie dla Polski - w pełnym tego słowa znaczeniu, chociaż można byłoby napisć, iż został zamordowany przez komunistycznych zbrodniarzy i komunistyczą mafię.

  I, jak już Alik napisał powyżej...

  Przy okazji można wspomnieć kilkoro ludzi którzy którzy dołączyli w zaświatach do Św. Pam. Michała przez tą samą sprawę:

  M. in.:
  - Walerian Pańko
  - Janusz Zaporowski
  - kierowca Pańki
  - a nawet dwaj Milicjanci którzy pierwsi przybyli na miejsce wypadku Pańki
  - i zapewne wielu wielu innych

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

  Pozdr.
 • ------- a co mamy zrobić ???
  ---- NAD TYM GROBEM !!! POWOŁAĆ z PRAWYCH Polaków --RZĄD !!!! składający się z ludzi WIEDZY !!!! PATRIOTÓW !!!! i niech to będzie --
  ------------JEDYNE KRYTERIUM --i pójść WESPÓLZESPÓŁ pod SEJM z kamerami / dziennikarzami --ZAWOŁAĆ NARÓD POLSKI !!! -poprosić o wsparcie ----------WIELU !! bardzo wielu się zgłosi ---------JUŻ DOJRZELI !!
  ------------------PRZEJĄĆ RZĄDY / albo w upokorzeniu i strachu przyjdzie sczeznąć /
 • @Mirosław Dakowski 19:53:27 A co należy zrobić, żeby "rabusie" nie mogli nadal "kraść"?
  Czy przypadkiem projekt rozwiązania nie jest przemilczany od dawna, przez te "kohorty podzielone na różne armie".

  "Nieumiejętna" troska o interes narodowy nie jest uważana za kradzież.

  "Nie wszystkie niepowodzenia negocjacyjne, skandale w polityce i w gospodarce, oraz dwuznaczne układy polityczno-gospodarcze dają się wytłumaczyć niekompetencją, brakiem doświadczenia i wyobraźni, lub brakiem wizji i koncepcji funkcjonowania państwa"
  Marian Antosz
 • @
  Dziękuję za artykuł.

  Myślami i sercem będę na Powązkach.

  KOSSOBOR
 • Pięciokrotna piątka za tytuł...
  W jednym, bardzo krótkim zdaniu, wykładnia naszego społeczeństwa.
 • NIECH PAMIEC O NIM NIGDY NIE ZAGINIE
  Niech daje nam natchnienie do bycia tak odwaznymi i uczciwymi jak on.

  Czesc pamieci polskiego bohatera.
 • ten wspaniały człowiek otworzył mi oczy
  przeczytałem książkę "Via Bank i FOZZ" z wielkim zaciekawieniem i niedowierzaniem a tych co tak publicznie promowali się, a nie którzy w dalszym ciągu to czynią na Polaków prawych i sprawiedliwych uważam za zwykłych kłamców i manipulatorów. Dlatego też chociaż nie mogę osobiście zapalić znicza na grobie tego wspaniałego człowieka to jednak z wielkim szacunkiem Go wspominam i dziękuję wszystkim którzy to uczynią
 • AUTOR
  Swoje już w tym temacie powiedziałem.

  Lecz mam nadzieję że autor nie będzie miał mi za złe jeśli jeszcze wspomnę o innym człowieku który również został zamordowany dla zwykłej kasy i chęci ukrycia jej manipulatorów i złodziei.

  Co prawda pieniądze były mniejsze lecz okoliczności podobne.
  Otóż mam na myśli człowieka który zajmował się rozliczeniami finansowymi SOLIDARNOŚCI - czyli Św. Pamięci:

  Jan Samsonowicz

  Jego śmierć niestety mocno uderza w działaczy tamtej SOLIDARNOŚCI (m. inn. dziwne zachowanie Borusewicza) lecz zginął tak jak Falzmann za słuszną sprawę.

  Nie jestem blogerem więc może zaproponuję aby autor wspomniał i tego człowieka w oddzielnym wątku.
  W teraźniejszych czasach takich wspomnień powinno być jak najwięcej.
  I nie tylko dla uczczenia pamięci pomordowanych lecz i dla pokazania jak wspaniali ludzie bywali/bywają wśród nas.

  Wiem że temat "Samsona" jest pomijany i wyciszany od lat ze względu na okoliczności jego morderstwa a dokładnie na barwy polityczne których ta sprawa dotyczy, lecz z szacunku i dla przestrogi oraz oczyszczenia powinno się o takich ludziach wspominać.

  Szczególnie że mało kto o nich słyszał.

  Cześć ich pamięci
 • @Autor
  Piękny wpis, piękny i wzruszający.
  Miałem kiedyś okazję poznać Michała Falzmanna.
  18 lipca przyjdę się pomodlić i zapalić znicz.

  Serdeczne Podziękowanie dla Autora za przypomnienie tego
  Wspaniałego Człowieka.

  Pozdrawiam Pana
 • @ALIK 19:19:05
  Ja piszę o sprawach, które znam. O sprawie Jana Samsonowicza wiem tylko tyle, ile napisano w "Encyklopedii Solidarności". Jeśli Pan wie więcej, to musi Pan sam o tym napisać.
 • @Jerzy Przystawa 08:08:42
  Rozumiem.
  Aż tak wiele o sprawie Samsonowicza nie wiem bo od samego początku można powiedzieć że była uciszana i zamiatana pod dywan a co najmniej nie nagłaśniana.
  Sam się o tym dowiedziałem nie pocztą pantoflową lecz przeglądając różne źródła o czasach przed i po okrągłostołowych.

  Największą wiedzę na ten temat ma chyba osoba która w sumie jako jedyna się nią interesowała i próbowała ją rozwikłać oraz w jakikolwiek sposób nagłośnić.

  Ta osobą jest Pan Zenon Kwoka.
  Również Sławomir Cenckiewicz sporo o nim wie.

  Sporo jest o tym wspomniane w tych 3 częściach:

  http://www.youtube.com/watch?v=7UT_qwWjn94
  http://www.youtube.com/watch?v=frjhZSax5gI&feature=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=52VRxaNCxG4&feature=relmfu

  Co do napisania osobistego to nie jestem blogerem a i mówiąc szczerze mam chyba na to zbyt mało czasu.
  Lecz fajnie byłoby aby pamięć o takich ludziach nie zniknęła a tych o których chciano zapomnieć wynieść na światło dzienne.

  (Samsonowicz kilka dni przed śmiercią powiedział żonie aby nigdy nie uwierzyła jeśli usłyszy że wypadł z okna, popełnił samobójstwo, wpadł pod tramwaj .... bo nic takiego nie zrobi - kilka dni później ............. rzekomo zrobił)
  Pzdr
 • @ninanonimowa 23:00:28
  a co zrobili Islandczycy ze swoimi pseudoelitami politycznymi i finansowymi po krachu finansowym ??? - powinnismy zrobic to samo.
 • @jazgdyni 20:06:29 i ALIK
  Zasłużonemu "za pomnik grobowy stanie krótki, cichy płacz kobiecy i długie nocne rodaków rozmowy".
  Nie mam Twojej nadziei, że "wróci". Po cichu sączę w każde młode uszy, jakie się napatoczą, jad informacji o śp. Michale Falzmanie. Reagują zdziwieniem i niedowierzaniem. Z tego wnioskuję, że to potrzebna działalność.

  @ ALIK i Autor - dzięki...
 • PS.
  A jakieś zdjęcie grobu z postawionymi dziś zniczami dasz? Tak tylko dla pamięci - żeby trwała.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930