Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 127 komentarzy

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

Jerzy Przystawa - – polski uczony, fizyk, profesor dr hab., specjalista kwantowej teorii ciała stałego, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim (były kierownik Zakładu Fizyki Fazy Skondensowanej i Teorii Wielu Ciał w Instytucie Fizyki Teoretycznej). By

Nie ma zamachu stanu w Rumunii!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rumuński Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, 9 lipca, że "wojna błyskawiczna" premiera Ponty (zawieszenie prezydenta, odwołanie marszałków Sejmu i Senatu) była zgodna z prawem

 

W poniedziałek, 9 lipca 2012, rumuński Sąd Konstytucyjny odrzucił skargi prezydenta Traiana Basescu oraz byłych marszałków obu izb Parlamentu i orzekł, że zarówno impeachment prezydenta, jak i odwołanie obu marszałków, były działaniami zgodnymi z prawem i Konstytucją Rumunii. Takie orzeczenie Sądu Konstytucyjnego oznacza, że obecnie władzę prezydenta sprawuje w Rumunii nowy marszałek Senatu, Crin Antonescu.

 

 

Na konferencji prasowej premier Victor Ponta powiedział, że te decyzje Sądu Konstytucyjnego pokazują, że bezpodstawne są oskarżenia pod adresem jego rządu o „zamach stanu” , naruszenie rządów prawa i gwałt na demokracji. Takie oskarżenia wysunięte zostały przez Angelę Merkel i innych polityków unijnych.. W Rumunii trwa walka polityczna, w której przeciwko rządowi występuje prezydent Traian Basescu i jego partia. Obaj odwołani marszałkowie izb parlamentarnych byłi politykami z partii Basescu. Basescu i jego partia kierują też, na forum międzynarodowym, kampanią oszczerstw przeciwko premierowi i jego rządowi. Obecnie premier udaje się do Brukseli, gdzie ma zamiar przedstawić jak naprawdę sprawy wyglądają.

 

Jako ciekawostkę zauważmy, ze oskarżenia o próbie zamach stanu pojawiły się nawet za Oceanem, gdzie rzadko kiedy Rumunią się interesują. Z takimi zarzutami wystąpił np. Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla 2008 z Ekonomii, aktualnie profesor na Princeton University.

 

29 lipca odbędzie się w Rumunii referendum powszechne, w którym Rumuni zadecydują czy Traian Basescu ma być usunięty z urzędu prezydenta.

KOMENTARZE

 • @Jerzy Przystawa
  Witam

  Proszę mi powiedzieć, nawet gdyby to był zamach stanu, to co? Zakazany przez świat? Uzurpator, który się obudował konstytucją ma rządzić w nieskończoność?
  Opinia światowa parę miesięcy by pomarudziła i przeszła nad tym do porządku dziennego.
  Jestem radykalny i widzę, że czasami tylko zamach stanu może coś rozwiązać. Oczywiście, jeżeli jest taka wola suwerena, czyli narodu.

  Szacunek
 • @jazgdyni 12:24:27
  No, to jest pytanie! Suwerenność państwowa uznana została za archaiczny przeżytek XX wieku i Unia Europejska systematycznie wypracowuje metody dyscyplinowania niepokornych narodów i rządów. Na razie społeczeństwa nowych krajów, jak Polska, zaczadzone są "europejskością" i dobrodziejstwami płynącymi z Brukseli i KE na tym bazuje i uważa, że póki co "środki wewnętrzne" są wystarczające dla opanowania sytuacji. Co będzie, kiedy te środki nie okażą się dostateczne, to dopiero zobaczymy. W Rumunii, na dzisiaj toczy się walka o wymiar sprawiedliwości, o sądy i prokuraturę. Sppektakularne aresztowanie b. premiera Nastase pokazuje, że tam są du ze możliwości akcji przeciwko rządowi. Czy Ponta zdąży zbudować skuteczną większość parlamentarną, żeby sobie z tym poradzić? Na razie w walce z Sądem Konstytucyjnym wygląda na fifty-fifty.
 • @
  "Obecnie premier udaje się do Brukseli, gdzie ma zamiar przedstawić jak n
  naprawdę sprawy wyglądają."

  Jeśli mogę coś sugerować - proponuję przekazać premierowi, by nie leciał samolotem...
 • @ Autor
  Nie słyszałam o Judeorumunii, w przeciwieństwie do Judeopolonii, więc Rumuni mogą pewnie dmuchnąć kilku sukinkotów. Fajnie mają.......

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930