Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 127 komentarzy

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

Jerzy Przystawa - – polski uczony, fizyk, profesor dr hab., specjalista kwantowej teorii ciała stałego, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim (były kierownik Zakładu Fizyki Fazy Skondensowanej i Teorii Wielu Ciał w Instytucie Fizyki Teoretycznej). By

Jak uchwalano JOW w Rumunii*

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

We wtorek, 22 maja 2012, Parlament Rumunii uchwalił nowe prawo wyborcze do Parlamentu, wprowadzając JOW w jednej turze we wszystkich okręgach wyborczych. Przebieg debaty opisuje dziennikarz rumuński.

 

Przedstawiciele organizacji określanych jako NGO, głośno protestowali wczoraj z balkonu sali obrad plenarnych Izby Niższej, przeciwko projektowi ustawy Ponty-Antonescu, krzycząc:”My chcemy demokracji, a to jest oszustwo”. Partia PDL (Partia Liberalno-Demokratyczna)zapowiedziała, że zaskarży nową ustawę przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Izba Niższa przyjęła we wtorek projekt ustawy wprowadzającej wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych, przy 180 głosach „za”, 30 „przeciw” i 26 wstrzymujących się. Inicjatorami nowego prawa byli liderzy USL (Unia Socjo-Liberalna) Crin Antonescu i Victor Ponta. Według projektowanej ustawy, kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów w okręgu wyborczym otrzyma mandat parlamentarny. Ustawa dopuszcza również, że w okręgach wyborczych, w których mniejszości narodowe przekraczają 7% populacji, będzie dodatkowy mandat dla reprezentanta danej mniejszości. W ten sposób liczba posłów będzie się wahać w granicach 10 mandatów. Przykładowo, w regionach Harghita i Covasna ustawa przewiduje cztery mandaty parlamentarne. Gdyby wszystkie te mandaty obsadzili Węgrzy, to Rumuni uzyskają jeden mandat dodatkowo. W okręgach Brasov i Cluj, w których Węgrzy stanowią ponad 7% populacji, gdyby tak się zdarzyło, że żaden Węgier nie zdobył mandatu w JOW, to ustawa gwarantuje im dodatkowy mandat. Drugą zmianą, jaką wprowadza nowa ustawa jest usunięcie zapisu o 5% progu wyborczym, co pozwala na zdobycie mandatu kandydatom bez poparcia partyjnego. Powinna na tym skorzystać partia UNPR (Unia Narodowa dla Postępu w Rumunii), ponieważ prognozy wyborcze w starym systemie przewidywały, że nie przekroczy ona progu 5%.

Nowa ustawa przewiduje wybory w jednej turze, a więc kandydaci, którzy uzyskają najwięcej głosów uzyskają mandaty automatycznie. W przypadku gdyby więcej kandydatów uzyskało tę samą, największą ilość głosów – za dwa tygodnie odbędzie się druga tura, w której uczestniczyć będą tylko ci kandydaci.

Kandydata, który uzyskuje największą liczbę głosów poparcia ogłasza się za zwycięzcę. Prezydent partii PNL (Narodowa Partia Liberalna)  i senator Crin Antonescu przedstawił w Izbie Niższej projekt ustawy i podjął się jego obrony, odrzucając oskarżenia, że taki system wyborczy jest niedemokratyczny, niekonstytucyjny i nie reprezentatywny. Wg. Antonescu: „Jest to system wyborczy sprawdzony w praktyce, najlepszym przykładem jest Wielka Brytania i mam nadzieję, że nikt nie kwestionuje solidności brytyjskiej demokracji.  Jest to system reprezentatywny do tego stopnia, że to bezpośrednia wola wyborcy i te same kryteria – a więc, że mandat zdobywa kandydat, który uzyskuje najwięcej głosów w swoim okręgu - to one decydują o zdobyciu mandatu w każdej sytuacji i bez wyjątku. Nie rozumiem, jak taki system może być antykonstytucyjny i antydemokratyczny, skoro system ten nie ogranicza w żaden sposób kandydowania zarówno z partyjnym poparciem jak i bez niego i nie ogranicza w żaden sposób prawa wyborcy do głosowania na kogo chce.” Antonescu zgodził się z zarzutem, że w tym systemie będą wyborcy, którzy nie będą mieli swoich przedstawicieli w parlamencie, ale najważniejszą zaletą tego systemu , w obecnej sytuacji politycznej, jest to, że spowoduje on „bolesne, ale kategoryczne” uproszczenie sceny politycznej, oferując szansę na zbudowanie solidnej i spójnej większości, a w konsekwencji pozwoli na utworzenia rządu posiadającego solidne poparcie parlamentarne.

 

Pozytywny przebieg głosowania nad nową ustawą był do przewidzenia, ponieważ Partia Liberalno – Demokratyczna ogłosiła, że nie weźmie udziału w głosowaniu jeśli zostanie zniesiony próg wyborczy i nie zostanie zredukowana liczba posłów do 300. Mircea Toader, lider PDL zapowiedział, że jego partia nie zgodzi się na ten projekt, gdyż w jego wyniku powstanie parlament rozproszony i ze zbyt wielką liczbą posłów. Po południu, ta partia, która była do niedawna partią rządzącą, zapowiedziała, że zaskarży ustawę przed Trybunałem Konstytucyjnym. Demokratyczna Unia Wegrów w Rumunii (UDMR) zbojkotowała głosowanie. Wg prezydenta tej partii, Kelemena Hunora, system wyborczy proponowany przez liderów USL Victora Pontę i Crina Antonescu zniszczy rumuński system polityczny i wyborczy”. Grupa posłów z UNPR i posłowie mniejszości narodowych głosowali za zmianą prawa wyborczego. Lider mniejszości ormiańskiej Varujan Pambuccian oświadczył, że „to bardzo dobrze, iż osiągnęliśmy taki punkt, w którym system wyborczy musi być na nowo przemyślany . Jest przekonany, że w wyniku tych przemyśleń idea okręgów jednomandatowych zostanie wyrugowana raz na zawsze”.

 

W trakcie przemówienia Crina Antonescu przedstawiciele różnych NGO, jak „Pro Democratia”, APADOR CH, Active Watch, Press Monitoring Agency i the Centra for Independent Journalism protestowali z balkonu wołając: „Chcemy demokracji, a to jest oszustwo”, „Będzie nas wielu w naszej wielkiej mniejszości.”

Izba Niższa ma decydujący głos przy uchwalaniu prawa. Teraz ustawa oczekuje na podpis Prezydenta Traiana Basescu.

 

* Artykuł Ruxandry Radoslavescu na portalu „Nine O’Clock.ro” z 22 maja 2012

 

 

 

KOMENTARZE

 • Kogo Bóg chce ukarać, tego pozbawia rozumu
  .
 • @interesariusz z PL 16:57:24
  Prawda? Ale kto kiedy słyszał, żeby Rumuni mieli rozum? Tam jest notoryczny deficyt w tym względzie, czego najlepszy dali dowód, kiedy w 1939 ratowali Polaków, podczas gdy wszystkie inne rozumne narody nas opuściły. I dlatego od tamtej pory Polacy mają ich za nic, słusznie uważając się za rasę wyższą.
 • @autor
  Przez pomyłkę zamieściłem komentarz - okazuje się - niepotrzebnie.
  Po raz pierwszy usunąłem.

  Dotyczył zniknięcia poprzedniego postu. Post, okazało się, jest.
  Pewnie poprzednio szukałem w złym miejscu.

  Pozdrawiam i przepraszam
 • @Jerzy Przystawa 18:04:36
  Celne, choć trochę złośliwe:-)

  ale ...

  Coś w tym jest.

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930